הולך ומתעצם: האם כדאי לעשות כתר זירקוניה?

בשנים האחרונות ניתן לשמוע יותר ויותר אודות כתר זירקוניה, כתר שונה ממגוון כתרים אחרים ושמחזיק במגוון יתרונות ייחודיים. אז במה מדובר, מתי נבחר בכתר שכזה, מהן החלופות ומדוע נראה שבעתיד הוא ימשיך לככב? להלן מספר תשובות שגם אתם צרכים להכיר:

רגע לפני שנרחיב אודות כתר זירקוניה, נציין שתפקידו הבסיסי של הכתר להגן על שלדת ומבנה השן, כך שהוא בין היתר נדרש לאחר טיפולים מורכבים – כשמבקשים לשמר את התוצאה. מכאן שאם לצורך הדוגמה מדובר בסיום תהליך שנוגע לטיפול שורש, השתלה, או פשוט סתימה, נהוג לכסות את השן בכתר קבוע שמותאם באופן ייחודי ושמאפשר שימוש מלא ונוח בשן, מבלי לחשוש כלל שמסבים לה נזק.

עתה נעבור להציג מהו כתר זירקוניה, אחד מסוגי הכתרים הנפוצים. ובכן הזירקוניה הנו חומר שמזכיר יהלום. מדובר בחומר מאוד עמיד, חזק ושידידותי גם לרקמות הרגישות. פה נציין שלצד העובדה שתהליך הייצור של הכתר זהה לתהליך הייצור של שאר הכתרים, הרי שבמקרה זה שלב ההכנה וההתאמה מעט שונים, אם כי אופי הטיפול זהה בדיוק לאופי הטיפול של הכתרים האחרים.

מהם יתרונות כתר זירקוניה לעומת כתרים אחרים?

מבקשים לחדד יותר לעומק מהו כתר זירקוניה? כתר זירקוניה מחזיק במנעד רחב של יתרונות ייחודיים. הוא יודע לדמות את הגוון הטבעי של השן, הוא בעל מראה שקוף טבעי, הוא מחזיק יותר זמן מעמד, הוא שומר על השן בצורה מרבית, הוא אינו מצריך פגיעה מרובה בשן בעת תהליך ההכנה ובאופן כללי כתר זירקוניה מלא הוא הכתר המועדף על מרבית הרופאים. עוד יתרון שרצוי לציין נוגע לעובדה שבכתרים אחרים נוצרת בליטה לכיוון החניכיים, ולו כי מדובר בבסיס חרסינה שמחזיק שתי שכבות, משמע מדובר בכתרים יחסית עבים שעשויים להוביל לנסיגת חניכיים ובכך לחשוף את פס המתכת – מראה שפוגם בנראות האסתטית. לעומת זאת, כתר זירקוניה עשוי ממקשה אחת, ועל כן הנראות הרבה יותר טבעית ואסתטית. מצד שני, אם תבררו על כתר זירקוניה מחירים, תגלו שהוא לא רק יותר איכותי, אלא גם יותר יקר ממגוון חלופות אחרות.

אלו סוגי כתרים קיימים?

רוב הכתרים עשויים מחרסינה וממתכת (חרסינה בחלק החיצוני), ופה נמצא מגוון סוגים שבעיקר נבדלים בסוג הסגסוגת שממנה עשויה המתכת, וכפי שניתן לשער, ככול שהמתכת נחשבת יותר אצילה, כך היא גם נחשבת יותר איכותית. עם זאת, בשנים האחרונות אנו מתחילים לראות יותר ויותר כתרים חסרי מתכת, כך שיש כתרים שעשויים מזירקוניה וחרסינה, יש כתרים שעשויים מחרסינה דחוסה ויש כתרים שעשויים מחרסינה טהורה – שלושה סוגים שנחשבים מאוד איכותיים ושמיוצרים באמצעות סריקה דיגיטלית שמאפשרת התאמה מלאה.

להלן סקירה קצרה:

  • כתרי מתכת – כתרים אלו עשויים מחרסינה וממתכת בסיס. מדובר בסוג הפשוט ביותר שכלל אינו מכיל מתכת אצילה. בקטגוריה זו נמצא כתר חרסינה שכולל מתכת בסיס, כתר חרסינה ומתכת חצי אצילה (מכילים בין 25-35% פלדיום), כתר חרסינה ומתכת משודרגת (מכילה 50% פלדיום) וכתר חרסינה שמכיל חרסינה אצילה, קרי פלטינה וזהב.
  • כתרי חרסינה נטולי מתכת בקטגוריה זו נמצא את שלושת הסוגים הבאים: כתר זירקוניה וחרסינה (החלק החיצוני עשוי חרסינה), כתר חרסינה דחוסה (מכיל 100% חרסינה מחוזקת) וכתר מזירקוניה טהורה (עשוי מ100% זירקוניה), סוג שאידאלי לשיניים אחוריות.

*כיצד בוחרים? שואפים להיעזר בכתר איכותי ומתייעצים עם רופא מומחה.

מעוניינים בייעוץ על כתר זירקוניה?

השאירו לנו פרטים ומומחה מטעם המרפאה יתקשר לתת לכם מידע נוסף

תהליך יצירת כתר זירקוניה

כתר זירקוניה מורכב ממתכת אצילה העונה לשם "זירקוניום". כתרים אלו ניתן למצוא בשני הרכבים. הסוג הראשון משלב בין חומר הזירקוניה לחרסינה והסוג השני הנו טהור – עשוי רק ממתכת אצילה וללא כל חרסינה. מהם ההבדלים? הסוג הראשון (המורכב) מציע עמידות מאוד גבוהה לצד אסתטיות חיונית (בזכות החרסינה), ואילו הסוג השני (הטהור) מהווה מענה אידאלי, הן בשל העמידות המדהימה והן בשל האסתטיקה הגבוהה.

פה נציין שכתר מזירקוניה מייצרים באמצעות שימוש בחריטה וסורק, כך שההתאמה מאוד מדויקת – אין מקום להפתעות. עתה ניקח צעד אחורה ונחזור להסביר ששלב ההכנה של כתר זירקוניה נחשב מעט שונה מבחינת הליכי ההכנה וההתאמה. שנרחיב? בשלב ההכנה נהוג להסיר שכבה עדינה מהשן (תחת הרדמה מקומית), וזאת בכדי להבטיח התאמה צורנית. בנוסף, נדרשים לנשוך תבנית רכה בכדי להמחיש עד כמה שניתן את הצורה הרצויה. מה עוד? בשלב ההתאמה נוהגים למרוח את הכתר בחומצה דנטלית מיוחדת, כזו שמסייעת לכתר להיקשר לשן בצורה מרבית.

תהליך כתר זירקוניה
תדמית תהליך כתר זירקוניה

כמה עולה כתר זירקוניה?

לכתר הזרקוניה שלל יתרונות ייחודיים, אך יש לדעת כי טווח המחיר תואם לרמה של כתר איכותי מסוג זה. מחירים לכתר זרקוניה עשויים לנוע בין 3,000 ל-6,000 שקלים, בהתאם למצבו של כל מטופל והנתונים הנלווים לבניית הכתר, הטכנולוגיה הנדרשת לייצורו והמרפאה שבה תבחרו.

כיצד מתחזקים כתר זירקוניה

חשוב לדעת שגם שן שיש עליה כתר חשופה לבלאי, עששת וריקבון, ועל כן גם אם כתר מזירקוניה נחשב מאוד עמיד, עדיין חשוב לשמור עליו. כיצד? פשוט: מקפידים על צחצוח שיניים נכון. מהו צחצוח שיניים נכון? כזה שמתחיל עם חוט דנטלי, שכולל תנועות סיבוביות ושנערך לפחות שתי דקות. בנוסף, יש להקפיד להגיע אל השיננית לפחות פעם בחצי שנה, וזאת בכדי להסיר אבנית ולהתייעץ לגבי עזרים דנטליים נוספים, קרי שימוש במי פה.

האם הטיפול כואב?

התקנה של כתר זירקוניה אינה אמורה להכאיב, וגם אם משייפים מעט את השן זריקת ההרדמה המקומית מונעת כל כאב. בנוסף, גם לאחר שהכתר יושב לא אמורים לחוש בכאבים, אם כי ייתכן שביום יומיים הראשונים ייקח זמן להתרגל למרקם החדש. מתי כן עשויים לחוש כאבים? רק במקרים שבהם ההתקנה לא נעשתה בדיוק מרבי – הכתר לא הותאם במדויק לשן, עובדה שמצריכה לפנות אל רופא מומחה התחום. כמו כן, יש לקחת בחשבון שלעיתים בתום ההתקנה רקמת החניכיים עשויה להיות מעט רגישה, ולו כי לוקח זמן עד שהכתר מתיישב היטב במקומו. במקרה זה משכך כאבים יסגור את הפינה. עם זאת, אם חשים בכאבים לאחר ההתקנה, כאלו שאינם חולפים בתום שבוע ימים, יש לגשת אל רופא השיניים (אין מדובר במצב תקין).

מענה מלא

פתרונות דנטליים הולכים ומתפתחים עם השנים. כיום לא רק שניתן להתקין כתר שמרגיש טבעי, אלא גם ניתן ליהנות מכתר שנראה ממש כמו שן אמתית ושמעניק תחושה בטוחה שהוא יחזיק מעמד לאור זמן, ללא כל בעיות. מכאן שאם מבקשים ליהנות מכתר איכותי, מרשים ובו זמנית להיות רגועים לגבי הליך ההרכבה, כתר זירקוניה בהחלט מעניק מענה מלא. מתעניינים בכתר זירקוניה, רוצים לשמוע על כתרים אחרים ומחפשים מידע מקיף בנושא, צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם במרפאות השיניים הפועלות בשירותנו של dent clinics.

תוכן עניינים

ייעוץ ובדיקה בחינם

מאמרים נוספים

המדריך הנכון לצחצוח שיניים

המדריך הנכון לצחצוח שיניים ייעוץ בחינם כולנו מצחצחים שיניים לפני השינה ולאחר שמתעוררים, לכולנו יש מברשת שיניים פרטית ומשחת שיניים מועדפת, כולנו מחנכים את הילדים

Read More »

לפני הכול: ביטוח שיניים

לפני הכול: ביטוח שיניים ייעוץ בחינם טיפולי שיניים מאוד חשובים ובאותה נשימה מאוד יקרים, ועל כן אם רוצים להבטיח שיניים תקינות מבלי לחשוב פעמיים אם

Read More »

מעוניינים בייעוץ על כתר זירקוניה?

השאירו לנו פרטים ומומחה מטעם המרפאה יתקשר לתת לכם מידע נוסף

נגישות
דנט קליניקס לוגו על רקע שקוף

הבריאות וגם החיוך שלכם חשובים לנו,
ולכן נשמח להעניק לכם

ייעוץ ואבחון ראשוני חינם וללא התחייבות

השאירו פרטי התקשרות ואנו ניצור עמכם קשר לפרטים נוספים דנט-קליניקס, רשת מרפאות שיניים בפריסה ארצית