כך תמנעו טיפול שורש

כל השיניים מורכבות משני מרכיבים מרכזיים: כותרת ושורש. הכותרת מצויה בחלק העליון ואילו השורש מעוגן בלסת. אל הקצה של השורש נכנסים העצבים וכלי הדם, ישירות אל תוך הרקמה העדינה (לשכת המוך), זו שמתריעה אם משהו חודר אליה. אי לכך כאשר חודרת עששת אל תוך המוך, היא מהר מאוד עשויה להגיע גם אל תעלות השורש, עובדה שעשויה להוות סכנה בריאותית ושמצריכה מענה נקודתי: לאטום את המעבר – לערוך טיפול שורש. במה בדיוק מדובר? בגדול בניקוי ואיטום של תעלות השורש ובאיטום וחיזוק הכותרת.

על טיפול שורש

טיפול שורש נועד להגן על השן. באופן כללי נציין שפותחים את השן, מסלקים את העששת ואת רקמת המוך, מנקים את התעלות וממלאים בחומר ייעודי את השן הפגועה. שנרחיב? ובכן, התהליך מתחיל בצילום רנטגן שמסייע לקבל תמונת מצב מלאה. מבחינת הליך הטיפול עצמו, הוא מתחיל בהתקנת בידוד הקרוי "סכר גומי", וזאת בכדי למנוע מהחיידקים לעבור מהרוק ישירות אל תוך השן. לאחר מכן מנקים את העששת מהכותרת ופותחים פתח שמאפשר גישה לחלקה הפנימי של הכותרת, ממנה מסירים את הרקמה החיה ונעזרים בכלים ייעודיים בכדי להסיר את הרקמות והחיידקים גם מהתעלות, כאשר בסוף התהליך אוטמים אותן.

טיפול שורש וכתר

לאחר שאוטמים את התעלות מניחים סתימה זמנית על פני הכותרת, ולאחר מכן מניחים מבנה קבוע. עוד נציין שבמגוון מקרים, טיפול שורש וכתר הם שני מהלכים משלימים. נהוג להכין כתר ייעודי, במיוחד אם מדובר בשן טוחנת שצריכה לעמוד בכוחות של לעיסה. מדוע? בין היתר מצב של ריקבון מוביל לאיבוד חומר איכותי מהשן, מצב שמותיר את "קירות השן" חלשים ושמסכן את המבנה הכללי – עשוי להוביל לשבירה.

עוד חשוב לציין שלרוב נדרשים מספר מפגשים, אם כי גם ניתן לסגור את כל הטיפול ביום אחד – זה תלוי בהרס משני באזור, במצבה של השן ובדגשים אישיים של המטפל. כמו כן, אם בוחרים באופציה שכוללת מספר מפגשים, נחדד שאין להתמהמה יותר מהרצוי בין שלב אחד לשני, וזאת כי כל התעכבות עשויה לפגום בסיכויי ההצלחה, ולו כי חיידקים עלולים לחדור בשנית לשן שעוברת את הטיפול.

מתי צריך לעבור טיפול שורש?

בהנחה שהעששת מצליחה לפלס את דרכה לעבר המוך של השן נדרשים לעבור טיפול שורש, וזאת כי לצד מגוון סכנות בריאותיות, פשוט סובלים מכאבים לא נעימים, ומי שרק המחשבה על טיפול שורש עושה לו רע, מוטב שיידע שבעבר פשוט היו עוקרים את השן, ואילו כיום מסייעים להשאירה מבלי להסב כאבים מיותרים.

מכאן שאם חשים ברגישות מתמשכת לחום ולקור, אם השן משנה את צבעה, אם שמים לב לנפיחות ברקמות החניכיים, או אם חשים ברגישות בזמן הלעיסה, הרי שבהחלט מוטב לגשת לרופא השיניים ולבחון את מצב השן – מדובר בסימנים מובהקים שמצריכים טיפול שורש. עוד מוטב לדעת שלעיתים מומלץ לעבור את הטיפול בכדי למנוע מחלות חניכיים ומגוון סיבוכים נוספים, גם אם עדיין לא סובלים מכאבים.

טיפול שורש

כאבים בטיפול שורש

הטיפול נעשה תחת הרדמה מקומית וכל עוד מומחה בטיפולי שורש אחראי על השלבים השונים, הרי שלא אמורים לחוש בכאבים. עם זאת, כן ייתכנו בתום התהליך מיחושים, בהם ניתן לטפל בקלות באמצעות משככי כאבים. מכאן שחשוב להבין שהתסמינים השונים אומנם כן כואבים, אך הטיפול עצמו אינו כרוך בכאב. גם ההחלמה אינה כרוכה בכאבים, ייתכנו מיחושים קלים (עד כ- 48 שעות מתום הטיפול), מיחושים שניתן לטפל בהם באמצעות משככי כאבים.

טיפול שורש - מחיר

עומדים לעבור טיפול שורש? כדאי לבצע השוואת מחירים לפני בחירת הטיפול הרצוי, תוך התייעצות עם הרופא המטפל. יש לקחת בחשבון את כל הפרמטרים כמו זמן הטיפול, זמן החלמה, תועלת לטווח ארוך ורמת השיפור באיכות החיים.

הכאבים מפסיקים כאן

טיפול שורש עושים עם רופא מנוסה ובטיפול מותאם אישית

כיצד מונעים טיפול שורש?

האמת היא שמאוד קל למנוע טיפול שורש. כל שצריך לעשות זה להקפיד על היגיינת פה, לצחצוח נכון (בתנועות סיבוביות פעמיים ביום במשך שתי דקות בכל פעם) ולהגיע מדי חצי שנה לביקורת אצל רופא השיניים.

מדוע? בכדי שאם מתחיל להתגבש חור תעלו עליו עוד בשלבים הראשונים, כל עוד החור מצוי בשכבות החיצוניות, כך שגם מונעים החמרה וגם נמנעים מתופעות לוואי, קרי דלקת חניכיים. מכאן שחשוב להפנים שטיפול שורש שנערך בזמן מציל את השן וביקור תקופתי אצל רופא השיניים עשוי למנוע לגמרי את הצורך בטיפול שורש.

טיפול שורש לילדים

ממש כשם שמבוגר עשוי להזדקק לטיפול שורש, כך גם ילדים עשויים להזדקק , ולעתים בדיוק מאותן סיבות. פה נציין שקיימים מקרים בהם יש צורך בטיפול בגלל בעיה מולדת שיש לטפל בה מוקדם ככל האפשר כדי למנוע החרפה של הבעיה בבגרות.

לצד העובדה שחשוב ביותר שהרופא יתמחה בנישת טיפול שורש, גם חשוב ביותר שהוא יתמחה בעבודה עם ילדים, וזאת כי עבודה מול ילדים מצריכה בניית אמון דו צדדי, התחשבות במאפייני הילד ויכולת לתקשר על הילד בצורה נעימה, וזאת כי אם לא יושג שיתוף פעולה מלא, סך התהליך עשוי להתארך ולכלול מגוון קשיים מיותרים, ולו הרדמה מלאה – פתרון שאין למהר לבחור בו. מכאן שרצוי להשקיע בשלב החיפוש – לוודא את מלוא המידע בכל הנוגע לטיפול שורש בשיני חלב לילדים, וכמובן לחפש רופא שמתמחה בטיפולי שורש לילדים.

טיפול שמונע בעיות עתידיות

עוד נציין שטיפול שורש בילדים כן שונה מאצל מבוגרים, וזאת כי אצל ילדים שורש השן עדיין לא סיים להתפתח, משמע קירות תעלות השורש יחסית דקות ואילו חוד השורש אינו סגור כפי שהוא סגור בשן בוגרת. מהי המשמעות? בין היתר לא ניתן למלא חומר מילוי, ולו כי אין "רצפה". אי לכך במקרים אלו הרופא מנסה "לבנות גשר" בין קירות התעלה. אם תהליך זה אכן מצליח אוטמים את התעלות והטיפול תם. עם זאת, יש לדעת באלו טכניקות ופתרונות להשתמש, אם בכדי להימנע ממצב שבו מסתובבים עם סתימה זמנית במשך שנה וחצי (פרק הזמן שלוקח לגשר להיבנות), ואם בכדי להימנע מפתרונות שמונעים מהשורש להתפתח.

לסיכום

אין צורך לסבול מכאבי שיניים, ניתן למנוע אותם ויש לזכור שכל יום שבו נמנעים מלהגיע אל רופא השיניים הנו יום שמגדיל את הסבירות לעבור טיפול שורש, טיפול שנחשב מאוד מתקדם, מוצלח ושמחזיק באחוזי הצלחה מאוד גבוהים. מה עוד ראוי לדעת? מדובר בתהליך סטנדרטי שאינו כרוך בכאבים משמעותיים, בתום הטיפול ניתן לצחצח באזור וגם אם הטיפול נמצא מאחוריכם, עדיין רצוי לשתף פעולה – להגיע לביקורת כעבור חצי שנה. מבקשים להגדיל את אחוזי ההצלחה? פנו בהקדם אל מרפאה שמתמחה בתחום!

שאלות נפוצות

טווח המחירים נע בין 500 שקלים ועד ל-1700 שקלים לשן בהתאם למצב השיניים והמיקום שלהן.

טיפול שורש כושל עלול להתבטא בכאבים חזקים שלא עוברים בתוך מספר ימים, נפיחות מקומית שלא עוברת, דלקות, מוגלה, או תסמינים אחרים שאינם כאב מקומי האופייני לאחר הטיפול.

טיפול בודד לוקח עד שעה. לעתים יש צורך בבדיקות מקדימות או בפיצול הטיפולים, ואז משך הזמן יתארך בהתאם.

ייתכנו כאבים מקומיים לאחר הטיפול, איתם ניתן להתמודד באמצעות משככי כאבים שניתן להשיג ללא מרשם. הכאבים יחלפו בתוך ימים ספורים.

התהליך עצמו לא רחוק מתהליך הטיפול בשיניים רגילות, אך הוא דורש היערכות מעט שונה ושימוש בכלים המתאימים לילדים.

נגישות