מהיר ויעיל - השתלת שיניים ביום אחד

אם בעבר הליך השתלת שיניים נתפס כהליך קשה, ארוך, מורכב ומכאיב, הרי שכיום מדובר בהליך כמעט שגרתי שמבטיח טיפול חלק, מוצלח, קצר וכמעט נטול כאבים. כיצד? באמצעות אחד מהחידושים האחרונים בתחום – השתלת שיניים ביום אחד. מכאן שאם סובלים מדלקת שיניים חריפה שמצריכה להוציא חלק מהשיניים הקיימות, הרי שהכרחי לעבור טיפול השתלת שיניים. עם זאת, טוב לדעת שכיום כבר אין צורך לחכות מספר חודשים בין שלב עקירת השן לבין שלב החדרת השתל ואין צורך לחכות כמה חודשים בין שלב החדרת השתל לבין שלב הרכבת הכותרת, אלא זוכים לקצר באופן משמעותי את סך השלבים ולבצע את כולם באותו מפגש, אם כי עדיין נדרשות מספר הכנות מקדימות.

מה אם כן הליך השתלת שיניים ביום אחד כולל? את כל השלבים שציינו (עקירת השיניים הפגועות, החדרת שתל והתקנת כותרת), רק שבמקרה זה אין צורך לחכות בין שלב לשלב. מכאן שאם גם אתם עומדים לקראת השתלת שיניים ומבקשים בתום מפגש אחד לסגור את הפינה, מוטב שתבררו אודות השתלת שיניים ביום. יש לכם שאלות? בהמשך המאמר מחכה לכם סך המידע הנחוץ!

השתלת שיניים ביום אחד - יתרונות משמעותיים

כידוע השתלת שיניים רגילה מתפרסת על פני כמה חודשים, בהם מחדירים שתל דנטלי שמחליף את שורש השן, מחכים שהשתל המלאכותי יתאחה עם העצם, חושפים את השתל ומתקינים עליו את השן המלאכותית – את הכתר. לעומת זאת השתלת שן ביום אחד מאפשרת לבצע את שלושת השלבים בתוך כמה שעות (עוקרים את השן, מחדירים את הבורג ומתקינים כתר בפעם אחת). מדוע אם כן רבים מהמטפלים בוחרים בה? בשל היתרונות הבאים:

מענה מידי

עבור אנשים רבים האופציה הרגילה שבה צריך לחכות כמה חודשים בכדי ליהנות משן שנראית ומרגישה טבעית פשוט אינה ישימה, אם מטעמי עבודה ואם מטעמים פסיכולוגים, ועל כן הידיעה שניתן בתום כמה שעות לסיים את ההליך מכריעה את הכף.

שמירה על שגרה

בזכות השתלת שיניים ביום אחד זוכים לחזור לשגרה כבר ביום למחרת, כך שאין צורך לעבור הליך ארוך וממושך ואף זוכים לפתור את הבעיה באופן נקודתי ויעיל.

מונעים ניתוח ייעודי להרמת רצפת הסינוס

הרבה פעמים בכדי להשתיל שתל בחלק האחורי של הלסת קודם כל צריך להרים את רצפת הסינוס, כיוון שאותם סינוסים (מתחמי אוויר) מגבילים את הגובה של העצם. מכאן שבאמצעות השתלה ביום אחד אין צורך לגעת כלל בסינוס, וזאת כי זוכים לעקוף אותם.

ממזערים סיכונים ללקות בזיהומים

כל ניתוח בפה חושף את הגוף למזהמים ומוביל לטראומה נוספת לגוף, ועל כן כאשר מדובר בהליך יחיד הסיכון פוחת באופן משמעותי.

שימור עצם הלסת

כאשר עוברים את ההליך הרגיל עובר זמן עד שמתקינים את השתלים לתוך עצם הלסת, עובדה שמונעת שימוש בעצמות הלסת ועל כן חוסכת סכנה שהן יספגו בגוף.

מענה למצבים מורכבים

טיפול ביום אחד מהווה מענה אידאלי כאשר עומדים מול מצבים רפואיים מאתגרים, קרי אנשים בעלי מחלות לב שאינם יכולים לעבור הליך טיפול ממושך.

עלות

רבים מופתעים לגלות שהשתלת שיניים ביום אחד היא יותר זולה מאשר ההליך הרגיל בו נדרשים להרים את הסינוס. כמו כן, אם צרכים להשתיל הרבה שיניים (בין 8-10) הרי שהליך זה יותר זול.

מאפשר לעבור את ההליך

אנשים רבים חוששים להגיע אל רופא השיניים ועל כן טוב לדעת שניתן לסיים את כל הטיפול בפעם אחת, כך שמבחינה פסיכולוגית הרבה יותר קל לשתף פעולה.

למי זה מתאים?

השתלת שיניים היא לא פעם הדרך הטובה ביותר ליהנות מפה מלא בשיניים מתפקדות, אם כי לעיתים כאשר מדובר רק בשן אחת שחסרה הרופאים ימליצו להתקין מעליה גשר, ולו כי גשר אינו כולל התערבות כירורגית. עם זאת, אם מבקשים פתרון קבע שמציע נוחות מרבית, הרי שהשתלת שיניים היא בהחלט הבחירה הנכונה. להלן מקרים שמצדיקים השתלת שיניים:

 • כאשר מבקשים להחליף שיניים חסרות מבלי לפגוע בשיניים הסמוכות.
 • כאשר מבקשים לחזק ולהתגבר על המגבלות של התותבת, זו שלא פעם מרגישה פחות יציבה.
 • כאשר מבקשים לבנות גשר קבוע יהיה נכון להיעזר במספר שתלים שימלאו את מקומן של השיניים החסרות.
 • כאשר אין כלל שיניים נדרשים להיעזר בתותבת נשלפת, ואם נעזרים בשתלים, זוכים להתקין גשר קבע על גבי השתלים.

*לאחר שמקבלים מושג לגבי התאמה, יש לברר על מחירי השתלת שיניים ביום אחד, ולו כי קיימים מגוון פרמטרים משפיעים.

התנאים העיקריים לביצוע השתלת שיניים ביום אחד

מהם התנאים העיקריים עבור ההשתלה? להלן הרשימה המלאה:

 • המטופלים צרכים להיות בעלי רמת צפיפות עצם גבוהה והם אינם יכולים לסבול מדלילות בצפיפות העצם.
 • עצמות המטופל צריכות להגיע לשלב שבו הן כבר אינן צומחות.
 • על המטפל להיות נקי ממחלות כרוניות בדם ובלסתות – חשוב למנוע מראש תופעות לוואי, קרי דלקת משמעותית סביב השתלים.
 • המטופלים צרכים להחזיק בנפח עצם מספק במיקום של השתל. עם זאת, אם בלסת העליונה אין עצם בגובה מספק, או אם הסינוסים קרובים מדי ללסת, ראשית נדרשים לעבור "הרמת סינוס". כמו כן, בהנחה ומצב העצם אינו מספיק חזק, נדרשים לעבור השתלת עצם.
 • המטופלים אינם יכולים להיות אנשים שנוהגים לחרוק שיניים, וזאת כי חריקת שיניים מעמיסה על השרירים שבאזור ההשתלה, משמע פעולת החריקה פוגמת באיכות התוצאה.
 • המטופלים אינם יכולים להיות מעשנים ואינם יכולים לסבול ממחלה שעשויה לשבש את הליך הריפוי (ולו בשלב ריפוי הפצע), קרי מחלת הסוכרת.
 • המטופלים נדרשים להיות ממושמעים להנחיות הרופא, כך שאם הוא מבקש בתום התהליך לעבור לתזונה רכה (לפחות לחודש ימים) עליהם ליישר קו.
 • הנתונים הדנטליים של המטופלים צרכים להתאים לשתלים ארוכים שמיועדים להעמסה מידית, וזאת כי שתל ארוך מעניק את היציבות הנדרשת בכדי להעמיס עליו במידי את הכתר.
 • החניכיים צריכות להיות בריאות.

חיוך מושלם מהיום למחר

כיום השתלת שיניים כבר לא מחייבת תהליך ארוך, באמצעות חידושים טכנולוגיים ניתן לבצע השתלה מלאה ביום אחד בלבד

כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד?

אם השתלת שיניים רגילה כוללת כמה שלבים (החדרת השתל, החלמה והתקנה סופית של השן), הרי שכיום בתום כמה שעות ניתן להיות לאחר ההליך, ובו זמנית ליהנות ממגוון יתרונות ייחודיים שכבר ציינו. פה נרחיב שקיימות מספר שיטות עבור השתלת שיניים ביום אחד:

 • שיטת "ALL ON 4" שבאמצעותה מעגנים 12 שיניים ללסת באמצעות 4 שתלים.
 • שיטה שמתבססת על "תיקתקים" (תותבות נשלפות שמעוגנות ישירות לשתלים).
 • שיטה שמאפשרת לקבל שיניים קבועות ושמעוגנות עם ברגים ישירות לשתלים.

כמו כן, כיום הטכנולוגיה מסייעת רבות להשיג הליך מדויק ונטול כאבים. כך למשל נציין שצילומי CT ושימוש בתוכנה ייחודית מסייעים רבות לתכנן את מהלך הניתוח ולאחר מכן גם את מהלך השיקום. התוכנה מתרגמת את נתוני צילומי ה- CT ובכך מאפשרת התערבות כירורגית בטוחה ומדויקת, כזו שמאפשרת שליטה מלאה הן על מיקום השתל והן על עומק הקידוח. פה נציין שבין אם בוחרים בשיטה כזו או אחרת, מהלך הטיפול סה"כ זהה. שנרחיב?

לפני הטיפול: חשוב ביותר להתאים את הליך הטיפול באופן אישי, ולו כי לכל אחד נתונים שונים: מבנה פנים שונה, היסטוריה רפואית שונה וכדומה. אי לכך הכרחי לעבור פגישת ייעוץ מול מומחה בתחום והכרחי לעבור בדיקת CT שמעניקה הצצה לסך הנתונים: עובי עצמות הלסת, מצב החניכיים ומצב השיניים. בהתאם לסך הממצאים מתאימים תוכנית טיפול אישית וקובעים את מיקום וסוגי השתלים. פה נרחיב שיש שתלים שאידאליים לאנשים שסובלים ממחסור קיצוני בעצם הלסת, ויש שתלים שאידאליים למקרים בהם עצם הלסת התחתונה דקה או אפילו חסרה.

במהלך הטיפול: מהלך הטיפול אורך בין שעה וחצי לשלוש שעות (לכל לסת). במהלך הטיפול עוקרים את השן הפגועה (בהנחה והיא ישנה), מחדירים ומקבעים את השתלים הדנטליים ישירות ללסת ועליהם ממקמים את הכותרת הזמנית, זו שמסייעת לחזור לתפקוד מלא כבר ביום שלמחרת.

לאחר הטיפול: לאחר הטיפול בונים מערכת שיניים קבועה שמתאימה בדיוק למבנה הלסת. בכדי להבטיח את הצלחת ההליך חשוב להקפיד על היגיינת הפה ומדי חצי שנה להגיע לביקור אצל השיננית.

כמה עולה השתלת שיניים ביום אחד?

לאחר שמגיעים לכדי החלטה שזהו ההליך הנכון ביותר עבורכם, יש לברר את מחיר השתלת השיניים ביום אחד, כי כידוע גם המחיר מהווה פרמטר משפיע.

סיכום

לסיכום נציין שהשתלת שיניים ביום אחד אכן מעניקה מענה אידאלי ואף מחזיקה במגוון יתרונות ייחודיים. הסטטיסטיקה מצביעה על בין 60 ל- 80 אחוזי הצלחה, ועל כן כל עוד בוחרים במומחה שנעזר בטכנולוגיה מתקדמת, אחוזי ההצלחה רק עולים. מכאן שאם המחשבה על הליך ארוך מרתיעה ורק רוצים להיות אחרי, בהחלט מוטב שתיבחנו לעומק את האופציה של השתלת שיניים ביום אחד.

מרפאות השיניים המספקות את שירותי דנט קליניקס מלאות במומחים בעלי ניסיון רב בהליך השתלת שיניים. מן הראוי שתרצו מומחה לצידכם בתהליך שכזה אך רצוי שבאמת יהיה לו אכפת מהחיוך שלכם. פנו אלינו ויחד נבחר את הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

נגישות