המדריך הנכון לצחצוח שיניים

כולנו מצחצחים שיניים לפני השינה ולאחר שמתעוררים, לכולנו יש מברשת שיניים פרטית ומשחת שיניים מועדפת, כולנו מחנכים את הילדים שלא הולכים לישון לפני שמצחצחים וכולנו מבינים עד כמה הצחצוח חשוב ולא רק מהווה ריטואל יומיומי. עם זאת, אם רופא שיניים יבחן כיצד רובנו מצחצחים, רוב הסיכויים שנקבל ציון בלתי עובר, ועל כן אם כבר משקיעים בכך מדי יום, מוטב לבצע את המשימה כפי שצריך. מהי אם כן הדרך הנכונה? מדוע לא נכון לשטוף את הפה בתום הצחצוח? או אלו אזורים דורשים התייחסות יתרה? כל התשובות כאן במאמר.

מברשת ומשחת שיניים

בחירת מברשת שיניים

הכרחי לבחור את מברשת השיניים המתאימה ביותר, זו שמכילה סיבים רכים (חשוב להגן על החניכיים ולא להוביל לנסיגת חניכיים), זו שהגודל שלה מתאים לגודל של הפה (באורך של 3 שיניים) ואף זו שנוח לאחוז בה. כמו כן, מדי 4 חודשים (לכל היותר) חשוב להחליף את המברשת.

בחירת משחת שיניים

ראשית יש להבין האם זקוקים למשחת שיניים מיוחדת, למשל למשחת שיניים ייעודית לבעיות חניכיים, לשיניים רגישות (ולו בעקבות נסיגת חניכיים), להלבנת שיניים, למניעת ריח רע מהפה, או למשחה שהיא נטו טבעית. בנוסף, יש כמה דגשים כלליים, ופה נציין שרצוי לבחור במשחת שיניים שמכילה כמות מספקת של פלואריד (ביחס לגיל), במשחה שאינה מכילה תוספים סינטטיים (מסוכנים לסביבה ולגוף) ואף מומלץ לרכוש משחת שיניים טבעית – מחקרים בתחום מראים שאלו יותר מגנות על בריאת הפה, יותר מסייעות במניעת עששת ויותר שומרות על ציפוי השן. 

איך מצחצחים נכון?

אודות הפעולה עצמה – אין להתווכח עם חשיבות צחצוח השיניים, אך כן ראוי להבין כיצד עושים זאת נכון. פה נציין שיש לצחצח לפני ארוחת הבוקר ובערב לפני הכניסה למיטה. את המברשת יש להחזיק בזווית של 45 מעלות (ביחס לחניכיים) ולהגיע לשטחים החיצוניים והפנימיים של השן. בנוסף, הכרחי להגיע כראוי גם לשיניים שמאחור ואף רצוי להעביר את המברשת על הלשון ובתעלות החניכיים – היכן שמצטברים לא מעט חיידקים.

עניין של זמן – צחצוח שיניים נכון אמור לקחת כ2 דקות, ואם נחלק את סך המשימה לשלבים, נמצא שעדיף להתחיל את הצחצוח ללא משחה ורק לאחר שניקינו ביסודיות את כל המשטחים נוסיף משחת שיניים שמכילה פלואוריד ושוב נעבור בקפידה בכל המיקומים. מתקשים לצחצח במשך כ2 דקות? שימו שעון, או לחלופין קטע של שיר שאורך כ2 דקות.

תנועתיות – באשר לתנועה המומלצת, נסביר שרצוי לנוע עם המברשת מכיוון החניכיים לכיוון השיניים ואף לשלב תנועות מעגליות עדינות, כאשר אין להפעיל הרבה לחץ – פוגע בחניכיים.

פעולות משלימות – טעות לחשוב שרק הצחצוח עצמו עונה על המשימה, אלא חשוב להכיר שלב מקדים – מעבר עם חוט דנטלי בין השיניים. חוט דנטלי מהווה שלב הכרחי בכדי להוציא שאריות מזון שהמברשת אינה יכולה להוציא בעצמה. בנוסף, מדי חצי שנה הגיעו לשיננית ואפשרו לה לנקות באמצעים מתקדמים את האבנית.

יש לכם גשר בשיניים? מומלץ להעיף מבט בטיפים שלנו לצחצוח נכון 🙂

תשמרו על החיוך שלכם

לחייך זה פשוט בריא, זה מאריך חיים ובדיוק בגלל זה כדאי לכם לשמור על החיוך שלכם

5 טעויות נפוצות בצחצוח שיניים

 1. מעדיפים מברשת חשמלית – רבים טועים לחשוב שמברשת שיניים חשמלית מובילה לצחצוח יותר קפדני, ופה נדייק שהיא אינה עושה זאת, אך היא כן מאפשרת להגיע ביתר קלות לכל נקודה, כך שבאופן עקיף היא כן עדיפה.
 1. שוטפים את הפה ישר לאחר הצחצוח – אולי תופתעו לשמוע, אך אין זה נכון לשטוף במידי את הפה, וזאת כי השטיפה מסירה את הפלואוריד ועל כן מוטב לחכות מעט – לאפשר לחומר לעשות את העבודה ורק אז לשטוף.
 1. משלימים את הפעולה עם מי פה – מי פה אינם כה יעילים כפי שנהוג לחשוב, וזאת כי בין היתר הם כוללים אלכוהול שמייבש את הפה, עובדה שמעודדת צמיחה של חיידקים. מה עושים במקום? משקיעים כראוי בשלב הצחצוח.
 1. מחכים שמברשת השיניים תשנה את צורתה – מברשת שיניים יש להחליף מדי 3 חודשים, ואין לאפשר למראה הישר של הסיביים להטעות שהיא עדיין בשיאה.
 1. רוכשים כל משחת שיניים חדשה שיוצאת – רבים ממהרים לרכוש כל משחת שיניים חדשה ופה נחדד שיש לבחון מהם המרכיבים, ולא כיצד נראית האריזה, או אלו פסים צבעוניים היא מכילה.

מאלו מאכלים כדאי להימנע?

 1. ידוע שיש לא מעט מזונות שמשאירים על השיניים כתמים ואף שפוגמים בשכבה החיצונית של השן. אי לכך נציין שאכילת ירקות ופירות מסייעת לתהליך ניקוי השן (באמצעות הסיבים), ואילו חטיפים וממתקים שמכילים סוכרים ופחמימות מזיקים, ולו כי מדובר במרכיבים דביקים שנאחזים בשן.

  5 סוגי משקאות ומאכלים שמכתימים ופוגעים בשיניים

  • פירות יבשים – אומנם פירות נחשבים בריאים, אך כאשר הם מיובשים בצורה תעשייתית, הם מכילים לא מעט סוכר שנאחז בחריצים של השיניים ומוביל להפרשת חומצה שמעכלת אט אט את השן.
  • לחם – רבים יופתעו לגלות שגם אכילת לחם אינה אידאלית, וזאת כי האנזימים שמצויים בפה מפרקים את העמילן שיש בלחם והופכים אותו לסוכר, כך שהלחם הופך לממרח מתוק ודביק שמהווה חגיגה לחיידקים, ואלו מצדם מתרבים ועשויים להוביל לעששת.
  • אוכמניות יין אדום וסלק – באופן כללי כל מה שמכתים חולצה לבנה גם מכתים את השיניים ועל כן לאחר אכילה של מאכלים מעין אלו מוטב לשטוף את הפה.
  • משקאות קלים – משקאות קלים עתירים בסוכר ופוגמים בשן ב3 מישורים: הם מעניקים לחיידקים סביבה פורה (החיידקים יוצרים מהסוכר חומצה שפוגמת באופן מהותי באמייל של השן), הם חומציים ועל כן שוב פוגמים בשכבת האמייל, ובנוסף משקאות בעלי גוונים כהים עשויים להכתים את השן.
  • אלכוהול קפה ומשקאות עתירי אנרגיה – בין היתר אלכוהול מייבש, משמע לאורך זמן הוא מדלל את כמות הרוק שבפה, עובדה שעלולה להוביל לריקבון שיניים ולדלקות חניכיים, וזאת כי הרוק אחראי לשטוף חיידקים ולהגן על הרקמות הרכות מפני זיהומים.

לא לשכוח את הלשון

מוזר שאנשים לא לוקחים בחשבון שגם על הלשון חיים לא מעט חיידקים, ועל כן בעוד שהם משקיעים בצחצוח השיניים, מהלשון הם פשוט מתעלמים. מכאן שיש להבהיר פעם אחת ולתמיד – גם על הלשון יש חיידקים שבין היתר תוקפים את האימייל ועל כן חשוב לצחצח אותה עם מברשת רגילה ועם מעט משחה.

צחצוח שיניים אצל ילדים

גם ילדים עם שיני חלב צרכים להקפיד על צחצוח שיניים נכון, כי נזק בשלב זה עשוי להשפיע על השיניים העתידיות ולהוביל לריקבון בשיני החלב, ריקבון שיכול לפגום בסדר הנכון של בקיעת השיניים ובכך בין היתר להוביל לצמיחה מעוותת. מכאן שעם בקיעת השן הראשונה מומלץ להתחיל לצחצח לילדים שיניים, ופה נציין שעד גיל חמש מוטב לסייע לילד בעת הצחצוח בערב, ואם הוא מתעקש לצחצח בעצמו, אפשרו לו לצחצח שיניים בבוקר, כאשר חשוב להדגים לו מהי הדרך הנכונה.

עוד נציין שרצוי להתאים מברשת קטנה ורכה ולבחור במשחת שיניים שמכילה פלאוריד. פה נרחיב שעד גיל שנתיים עדיף ללא פלאוריד ומגיל שנתיים רצוי להקפיד על הריכוז הבא: 400 – 900 PPM. כמו כן, עדיף משחה ייעודית לילדים שאינה חריפה, אין לשים יותר מכמות של גרגר אורז ויש ללמד את הילד לירוק את המים בתום הצחצוח.

שנסכם?

לסיכום נציין שיש חשיבות רבה לצחצוח השיניים, ואף מדהים להבין כמה בעיות אנו מונעים באמצעות השקעה של 4 דקות מדי יום. מכאן שהגיע הזמן להתחייב לצחצח שיניים בערב ובבוקר, להחליף את המברשת הקיימת, למצוא משחת שיניים איכותית, להוות דוגמה לילדים ולהבין אלו הרגלים משאירים מאחור.

מכאן שאם רוצים להימנע ממחלות חניכיים, מבעיות עששת, מריקבון בשיניים ומפגיעה באמייל – מספר בעיות שעשויות להוביל לבעיות הרבה יותר חמורות, הרי שהמענה ברור – מהיום מקפידים על צחצוח נכון.

נגישות