גשר בשיניים המדריך המלא

כולנו חולמים על חיוך מושלם ויפה. לצערנו, רבים מאתנו סובלים משיניים עקומות שפוגעות במראה האסתטי של הפה. הגורם המרכזי לשיניים עקומות הוא גנטיקה. בעיות גנטיות במבנה הלסת או חוסר התאמה של הלסתות עלולים לגרום להתפתחות של שיניים עקומות. שיניים עקומות עלולות להיווצר גם בשל היגיינת פה ירודה, מחלות שלא טופלו, הרגלים כמו מציצת מוצץ, מציצת אצבע וחריקת שינים בלילה, וכן זיהום אוויר העלול לגרום לדלקות בפה ולהשפיע על צמיחת השיניים ועל התפתחות הלסת. הפתרון לשיניים עקומות הוא לעבור טיפול יישור שיניים ואחד הטיפולים הפופולאריים ביותר הוא גשר בשיניים.

גשר בשיניים הוא מערכת של סמכים העשויים מחרסינה או מתכת. הסמכים מודבקים לשיניים בצד החיצוני שלהן באמצעות דבק מיוחד, כשבין הסמכים מחובר חוט מתכת שתפקידו להזיז את השיניים למקום המתאים להן וכך ליישר אותן. לעיתים מחברים לגשר בשיניים גומיות אורתודנטיות שתפקידן לשפר את הסגר ולהתאים את קשתות השיניים התחתונה לעליונה. לצד גשר עם סמכים, ישנם טיפולי יישור שיניים נוספים כמו גשר שקוף או רסן.

השלבים בתהליך הרכבת הגשר

שלב 1: בדיקה

החלטתם לעבור יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים? עליכם לגשת לרופא אורתודנט המומחה ביישור שיניים. הרופא יבחן היטב את מצב השיניים בבדיקה קלינית במרפאה ויפנה אתכם לעבור צילומים של השיניים.

שלב 2: צילומים

אחרי שעברתם את הבדיקה אצל הרופא, תישלחו לסדרה של צילומי שיניים וסריקה דיגיטלית של השיניים. זאת על מנת לבחון את השיניים מכמה זוויות ולהתאים עבורכם את הסמכים של הגשר בשיניים.

שלב 3: תכנית לטיפול

לאחר עריכת הצילומים והסריקות הדיגיטליות של השיניים, הרופא ימליץ לכם על תכנית הטיפול המתאימה לכם בהתאם למצב השיניים ולתקציב שלכם. שימו לב שהמחירים ברפואה הפרטית שונים מהמחירים בקופות החולים. כך לדוגמה, ברפואה הפרטית עלות גשר בשיניים למבוגרים בשתי הלסתות נע בין 8,500 ל- 20,000 אלף שקלים, בעוד שבקופת החולים עלות גשר בשיניים למבוגרים בשתי הלסתות נע בין 5,800 שקלים ל- 10,200 שקלים.

שלב 4: הרכבת הגשר

הרכבת הגשר היא תהליך פשוט יחסית. רופא השיניים ידביק על השיניים את הסמכים בעזרת דבק מיוחד בצבעה של השן. התהליך אינו כואב ואינו כרוך בהרדמה. ניתן לבחור בסמכים בצבעים שונים לבחירתכם. לאחר הפגישה הראשונה, יש לחזור לרופא לכמה פגישות נוספות מדי חודש. בפגישות הבאות, הרופא יבחן את התקדמות הטיפול ויפעיל לחץ קל על השיניים על מנת שיזוזו למקומן הנכון. בנוסף, מומלץ להגיע לטיפול ניקוי אבנית אצל שיננית בכל שלושה חודשים.

שלב 5: תוצאות

תקופת הרכבת הגשר משתנה לפי מצב השיניים של כל מטופל ומטופל. יש לבדוק עם הרופא מה הצפי לקבלת התוצאות ומתי ניתן להסיר את הגשר. לאחר סיום הטיפול שיכול לנוע בין שנה לשנה וחצי, סגר השיניים צפוי להיות תקין והשיניים יהיו ישרות.

שלב 6: שימור התוצאות

עם הזמן השיניים עלולות לזוז ממקומן בין אם בשל תנועות הלעיסה, היחלשות העצם התומכת בשיניים או מחלת חניכיים. על מנת לשמר את תוצאות הטיפול ולהבטיח חיוך מושלם, ישנן שתי שיטות נפוצות לשימור התוצאות. מומלץ להיוועץ עם הרופא מהי השיטה הטובה ביותר עבורכם:

קיבוע אחרי גשר

קיבוע אחרי גשר הוא מאחז קבוע ששומר על כך שהשיניים לא יזוזו ממקומן. הרופא מדביק חוט מתכת בחלק הפנימי של שתי שיניים וכך נמנעת התזוזה שלהן. הקיבוע נשמר לאורך זמן, ונהוג להחליף אותו רק כאשר מופיעים עליו שברים או כאשר הוא מתנתק מאחת השיניים.

פלטה אחרי גשר

פלטה אחרי גשר היא לרוב פלטה שקופה כך שהיא מעניקה מראה אסתטי. הפלטה מותאמת למידות המדויקות של הפה והשיניים של המטופל, וניתן להסיר אותה לפני צחצוח השיניים או אכילה. שימו לב שיש להקפיד על ניקוי הפלטה ולצחצח אותה לפחות פעמיים ביום עם משחת שיניים, כדי למנוע היווצרות של דלקות חניכיים, זיהום ועששת. לאחר הצחצוח יש לשטוף את הפלטה במים קרים ולא במים חמים שעלולים לגרום להתעוותות צורת הפלטה.

בדרך לחיוך שתמיד רצית

יישור שיניים זה תהליך ארוך כך שמוטב שיהיה איתך רופא מנוסה שילווה בכל שלב בדרך

גשר בשיניים לילדים - מתי מומלץ להתחיל?

ניתן להתחיל טיפול יישור שיניים לילדים בין הגילאים 10-12, לאחר ששיני החלב הוחלפו בשיניים קבועות. ההמלצה היא להרכיב גשר בשיניים לילדים מוקדם ככל שניתן, על מנת לסיים מהר ככל האפשר עם התהליך. מתבגרים או מבוגרים שזקוקים ליישור שיניים וחוששים מהמראה של הגשר, יכולים לעבור טיפול יישור שיניים עם גשר בלתי נראה.

גשר בשיניים - טיפים שכדאי להכיר

צחצוח שיניים

חשוב תמיד להקפיד על צחצוח השיניים, וכשיש לכם גשר בשיניים אז על אחת כמה וכמה. שמירה על ניקיון השיניים תמנע הצטברות שאריות מזון בגשר, פגיעה בשיניים וריח רע. מומלץ לצחצח שיניים עם משחה המכילה פלואוריד לאחר כל ארוחה ופעם ביום לבצע שטיפת פה. גשר בשיניים לא מאפשר להשתמש בחוט דנטלי, אז במקום זאת ניתן להשתמש בקיסמים דנטליים מיוחדים וכך להסיר שאריות מזון שהצטברו בין השיניים.

הגנה על השיניים

אם אתם עוסקים בספורט בו קיים חשש לנפילה או חבלה, חשוב מאוד להשתמש במגן שיניים שיגן על הגשר ועל כל חלל הפה. זהו מגן מעוצב, עמיד ובולם זעזועים שמותאם באופן אישי לכל מטופל על ידי רופא השיניים.

שימוש בשעווה

בימים הראשונים להרכבת הגשר, אתם עלולים לחוש בפציעה או דקירה של רקמות הפה. כדי למנוע זאת, ניתן להדביק על החלק החותך שבגשר שעווה מיוחדת שתמנע את החיכוך ברקמות הרכות. לאחר ימי ההסתגלות לגשר ניתן להפסיק עם מריחת השעווה.

שאלות נפוצות

לגשר בשיניים מחיר אשר משתנה בהתאם למספר גורמים – האם הגשר מיועד לילדים או למבוגרים, האם מיועד ללסת אחת או לשתי הלסתות ותלוי בביטוח שיש לכם בקופת החולים.
לאחר התקנת הגשר בשיניים, אתם עלולים לחוש כאב בכל השיניים ובחלל הפה. הכאב נובע מהתזוזה של השיניים למקומן המתאים. הכאב מגיע לשיאו שלושה ימים לאחר טיפול השיניים ולאחר שבוע תרגישו מחצית מעוצמת הכאב. על מנת להקל על הכאבים, ניתן ליטול משככי כאבים. לאחר חודש אתם צפויים לחוש כאב כלל.
אפשר לאכול את מרבית המאכלים, אך מומלץ לחתוך את המזון שלכם לחתיכות קטנות לפני הלעיסה. זאת על מנת שתוכלו ללעוס בקלות את האוכל ולא תסבו נזק לגשר בשיניים.

מומלץ להימנע מאכילה של מאכלים דביקים כמו מסטיק וסוכריות, ולהשתדל שלא לאכול מאכלים קשים כמו אגוזים, גזר ותפוח שעלולים לגרום נזק למכשיר האורתודנטי ואף לגרום לו להישבר.

החיוך האסתטי צפוי להישמר שנים ארוכות, אבל עם הזמן השיניים עלולות מעט לזוז. הסיבות לכך הם שינויים שמתרחשים בלסת התחתונה בין גיל 20 לגיל 30 העלולים לגרום על השיניים, בקיעה של שיני בינה ותהליכי תזוזה שונים וטבעיים בחלל הפה. לכן חשוב מאוד לדאוג לתחזוקת השיניים גם לאחר טיפול יישור שיניים באמצעות קיבוע או פלטה לאחר הגשר.

משך טיפול בגשר בשיניים הוא אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. אם מדובר בתהליך יישור שיניים רגיל הזמן הממוצע לטיפול הוא בין שנה לשנה וחצי.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על גשר בשיניים? אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנחנו בדנט קליניקס נשמח לתת לכם הצעת מחיר, פרטים נוספים על הטיפול וכל זאת בחיוך גדול וישר 🙂

נגישות